Oprava dýmky

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Oprava dýmky

Příspěvekod Dráček » 20 led. 2005, 20:29

Minulý týden se mi stala nemilá věc. Spadla mi dýmka ze stojánku a při dopadu na zem došlo k přelomení troubele. Je toto poškození opravitelné? Jakým způsobem? Dá se z opravené dýmky ještě kouřit?
Díky za případné rady.
Dráček
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 17 led. 2005, 19:35
Bydliště: Dobřany

Příspěvekod Milos Cerman » 20 led. 2005, 22:50

Pokud je dřevěná část v pořádku, není oprava žádný problém. V (skoro ) každém dobrém obchodě s dýmkami berou opravy, posílají to k dýmkaři.
Pokud se chceš pustit do opravy sám, tak zaprvé : Lepidla většinou nedržej. Za druhé : nepoužívej troubel z jiný dýmky. Většinou mají nepatrně jiný rozměr, a po přehození nechtějí pasovat ani do té původní.
Nejlepší, ale taky nejpracnější je koupit celej novej surovej náůstek. Ten se musí dopasovat, ale dýmka je porom super.

Jestli se ti poškodila dřevěná část, tak je to v h....u. S tím se toho moc nenadělá.
Uživatelský avatar
Milos Cerman
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4227
Věk: 79
Registrován: 09 srp. 2004, 06:50
Bydliště: Vysočina

Re: Oprava dýmky

Příspěvekod Fénix » 21 led. 2005, 00:44

Dráček píše:Minulý týden se mi stala nemilá věc. Spadla mi dýmka ze stojánku a při dopadu na zem došlo k přelomení troubele. Je toto poškození opravitelné? Jakým způsobem? Dá se z opravené dýmky ještě kouřit?
Díky za případné rady.


Pokud myslíš troubel (dřevěné vyústění z hlavičky) tak záleží na míře poškození. Pokud se něco odlomilo tak je to víceméně ztracený. Pokud jen napraskla, dá možná stáhnout prstýnkem.
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19463
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Příspěvekod LUBO » 21 led. 2005, 08:42

pokial sa dreveny krcok aj zlomil, zavisi vsetko od toho, ako bol dlhy. pokial mal rezervu, tak sa da jednoducho skratit, vyvrtat novu dieru na cap a skratit aj cap. ja napriklad vacsinou fajcim na sutazny sposob, teda zasuniem naustok len na pol otacky doprava asi na dva mm dovnutra, aby som ho mohol pocas fajcenia vykrutit bez vacsieho odporu a vyklepat kondenzat na papier. tym chcem len povedat, ze kvalitne zasunutie na tri mm uplne staci, pokial by to riesilo tvoj problem. ale spoj musi byt kvalitny, nie volny a najlepsie by bolo, keby si tam mal teflonovy cap, pokial mas napriklad filtrovku.
alebo ten krcok skratis pomaly az k hlavicke na taku dlzku, ktora je mozna, ale musi mat moznost este vyvrtat dieru na cap a potom osadit naustok. pokial by forma bola neesteticka, mozes ist tou cestou, ktoru som spominal vcera a pouzit samostatny krcok vo forme nastavca, ktory je tiez vyberatelny a az do neho ide naustok. alebo ten krcok urobis nanovo a zafixujes ho na pevno, pricom by som ti potom doporucil dat na kontakt , cize na oba konce nejaku aplikaciu, napriklad kovovy kruzok, alebo kostenny, atd.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Oprava dýmky.

Příspěvekod Dráček » 21 led. 2005, 12:26

Děkuji za rady, jak čtu vaše reakce, došlo k té horší možné variantě, odlomila se totiž dřevěná část, v místě kde je kouřový kanál rozšířen, kvůli nasunutí čepu. Vypadá to že dýmka po slepení bude jen do sbírky, prasklinu zkusím zamaskovat kovovým prstýnkem a dýmku odložím natrvalo do stojanu.
Dráček
Registrovaný uživatel
Registrovaný uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 17 led. 2005, 19:35
Bydliště: Dobřany

Příspěvekod LUBO » 21 led. 2005, 12:34

preco? nevzdavaj sa, podla vsetkeho ide o jednoduchu vec, ako to popisujes. akurat nevieme, aky tvar ma tvoja fajka a ci nahodou krcok nie je konicky. ved ked to je len v priestore capu, tak by to malo byt jednoduche. skrat to a navrtaj priestor pre cap nanovo. ked nechces vela vrtat, skrat aj cap. a mas ju ako novu. posli pripadne obrazok niektorym z nas, nech to vidime na detaile. som presvedceny, ze sa to da spravit bez vacsej namahy.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

nizsie dno, ako vyustenie kanalika a jeho uprava.

Příspěvekod LUBO » 03 úno. 2005, 16:43

chcem vam poradit trik, ktory som uplatnil na mojej oblubenej fajke. je to pre tych, ktory maju nizsie spodok, ako je vyustenie kanalika a nechcu zdvihat dno tmelom.
kto cital knihu Rick-a Newcombe-a a moje preklady niektorych Barbi-ho clankov si asi pamata, ze Rick je fanaticky vrtac kanalikov na vacsi priemer. ide tusim do 4,5-4,7 mm. aj nas kamarat z fora Carolco si prevrtal kanaliky na niektorych fajkach na vacsi priemer a nevie si to vynachvalit.
takze, ked mate nizsie dno, ako je kanalik, zoberte tenky modelarsky pilnicek kruhoveho prierezu a jednoducho vypilnikujte kanalik smerom nadol az pokym nedosiahne dno. nikde nie je povedane, ze musi mat kruhovy prierez, aj ked pri vrtani je to len dosledok sposobu vyhotovenia kanalika. kanalik moze mat uplne kludne aj elipsovity tvar, cize podlhovasty v priereze. nemusite sa bat, aj ked bude vyustenie priemeru cca 5mm, je to v poriadku, alebo vyska vyustenia napriklad 6mm pri sirke napriklad 3,5mm. potom budete znovu fajcit fajku sucho a nemusite dvihat dno. len pozor na to, aby ste naspodku nemali prilis malo dreva, mohla by vam prehoriet, takze tento sposob pouzite len vtedy, ak mate dolu este dost dreva. inac treba dno predsa len tmelom dvihnut.
mam to vyskusane a spolahlivo to funguje.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Re: nizsie dno, ako vyustenie kanalika a jeho uprava.

Příspěvekod Simon » 03 úno. 2005, 16:51

LUBO píše:chcem vam poradit trik, ktory som uplatnil na mojej oblubenej fajke. je to pre tych, ktory maju nizsie spodok, ako je vyustenie kanalika a nechcu zdvihat dno tmelom.
kto cital knihu Rick-a Newcombe-a a moje preklady niektorych Barbi-ho clankov si asi pamata, ze Rick je fanaticky vrtac kanalikov na vacsi priemer. ide tusim do 4,5-4,7 mm. aj nas kamarat z fora Carolco si prevrtal kanaliky na niektorych fajkach na vacsi priemer a nevie si to vynachvalit.
takze, ked mate nizsie dno, ako je kanalik, zoberte tenky modelarsky pilnicek kruhoveho prierezu a jednoducho vypilnikujte kanalik smerom nadol az pokym nedosiahne dno. nikde nie je povedane, ze musi mat kruhovy prierez, aj ked pri vrtani je to len dosledok sposobu vyhotovenia kanalika. kanalik moze mat uplne kludne aj elipsovity tvar, cize podlhovasty v priereze. nemusite sa bat, aj ked bude vyustenie priemeru cca 5mm, je to v poriadku, alebo vyska vyustenia napriklad 6mm pri sirke napriklad 3,5mm. potom budete znovu fajcit fajku sucho a nemusite dvihat dno. len pozor na to, aby ste naspodku nemali prilis malo dreva, mohla by vam prehoriet, takze tento sposob pouzite len vtedy, ak mate dolu este dost dreva. inac treba dno predsa len tmelom dvihnut.
mam to vyskusane a spolahlivo to funguje.


kdyz uzs to nakousnul, jak pan Rick resi naustek, udela novy s vetsim prumerem, nebo si full bent naustek prevrta(coz tezko) nebo necim vybrousi a nebo ho necha(cimz ma pak kourovod ve dreve a naustku jiny prumer)?
Uživatelský avatar
Simon
ban
 
Příspěvky: 4758
Registrován: 20 črc. 2004, 19:26

Příspěvekod LUBO » 03 úno. 2005, 17:02

ide vzdy len o vrtanie krcku, alebo ako sa hovori po cesky nastavce. (pojem krcok pouzivam ja, lebo sa mi zda vhodnejsi a nastavec pouzivam ako nazov na cast fajky, ktoru nazyvate troubel). naustok sa nechava bez vrtania. hoci to mozno vyzera nelogicke, funguje to a s vacsim priemerom kanalika sa fajci chladnejsie, fajka sa menej zohrieva a je to aj co sa tyka tahania prijemnejsie. v preklade o kanaliku od Barbiho je o tejto problematike zmienka, ak sa dobre pamatam. Newcomba teraz nemam poruke, tak sa neviem pozriet, co presne pise on o celej tejto problematike.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod archduke » 03 úno. 2005, 17:06

S prevrtavanim kanalku jiz drive byla rec na mezinarodnim foru a nakonec i tady. Mozna to lepe hori, ale ja mam pocit, ze pri vetsim prumeru kourovodu je vetsi pravdepodobnost, ze se ti ucpe tabakem a zacne ti pekne hvizdat a z pohodoveho koureni nastane peklo. A proto nic nevrtam. :puffy:
Uživatelský avatar
archduke
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 678
Věk: 68
Registrován: 26 lis. 2004, 01:23
Bydliště: Hajovna u Lesa

Příspěvekod LUBO » 03 úno. 2005, 17:19

no zaujimave by bolo, keby sa vyjadrili ti, co to maju navrtane. ja osobne som po rozsireni kanaliku fajcil ovela pohodlnejsie, jednoznacne to bolo lepsie. Carolco tvrdi to iste, ten je tym nadseny. ale to su len nase osobne skusenosti. su este skusenosti povolanejsich, ako sme my dvaja. ale hlavne by som chcel pripomenut, ze som to spominal ako riesenie pre tych, ktori su postaveni pred problem nizsieho dna fajky a nevedia co s tym. toto riesenie je urcite vyborny kompromis. dostanu sa vlastne na vrtanie, ktore sa casto objavuje u full bent, to je tiez na konci elipsovite, cize pozdlzne na kontakte s komorou.
Uživatelský avatar
LUBO
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 28 črc. 2004, 07:43
Bydliště: Samorin

Příspěvekod archduke » 03 úno. 2005, 17:27

ano je pravdou, ze si to skupina lidi co si to prevrtali chvali, ale mne osobne se do toho nejak nechce z vyse uvedenych duvodu.
Uživatelský avatar
archduke
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 678
Věk: 68
Registrován: 26 lis. 2004, 01:23
Bydliště: Hajovna u Lesa

Příspěvekod Twineryy » 03 úno. 2005, 19:06

Stanwellka a selfmadeka Sepie co mám mají obě širší vrtání kanálku a musim potvrdit, že se z nich kouří mnohem líp. Hlavní rozdíl je, že skoro nemočkují a dávají plnější chuť. Ale já jsem filtrový kuřák. Bez filtru by to mohlo táhnout možná až moc. Nicméně převrtávat nic nebudu. Když je dýmka na nějaký kouření zvyklá, tak už bych to neměnil.
Uživatelský avatar
Twineryy
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 653
Věk: 45
Registrován: 21 črc. 2004, 07:30
Bydliště: Poděbrady

Příspěvekod carolco » 03 úno. 2005, 23:42

ano, ako pise LUBO, zhruba na polovici svojich fajok som zvacsil kanalik a mozem to len odporucit. dava to naozaj chladnejsi a plnsi dym, i ked za tu cenu, ze tabak vyhori o cosi rychlejsie (ta rychlost nie je az tak tragicka, da sa zniest). pri troche opatrnosti sa to da robit aj klasickou zafixovanou vrtackou. postupne som zvacsoval priemer vrtakov a isiel som az do hrubky 4,5 mm, ale mozno by niektore fajky zvladli az 6 mm. inspiroval ma k tomu priemer kanalika na porsche fajke, ktora davala uz od zaciatku dym uplne odlisny od inych fajok. z opatrnosti som zacal nejakou lacnejsou fajkou a ked som to otestoval, v euforii som po par dnoch upravil aj ine fajky. s priemerom kanalika na naustku som sa az tak netrapil, funguje to aj bez jeho upravy. fajky mam tak upravene uz zopar mesiacov a stale si to neviem vynachvalit. len tak na okraj - vsimol som si, ze na niektorych vyrockach a na drahsich ser jacopo je ten kanalik uz "od narodenia" vrtany na vacsi priemer v porovnani s ich beznou produkciou a tiez davaju omnoho kvalitnejsi dym ako vacsina ich klasickej produkcie.
ad twineryy - spolahlivo to funguje aj v pripade nas, nefiltrakov...:-)
Uživatelský avatar
carolco
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 822
Věk: 52
Registrován: 30 črc. 2004, 08:26
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Zdenda » 04 úno. 2005, 08:36

Když jsem si dělal první dýmku z předvrtaného bloku od HOOKa kanálek byl jen 3 mm. Dýmka měla slabší tah a proto jsem musel víc a častěji tahat. Kouření nebylo pohodové. Teď jsem si jí převrtal na 4 mm a je to mnohem lepší. Myslím, že 4 mm je optimální.
Zdenda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 149
Registrován: 16 srp. 2004, 10:24
Bydliště: Zelená okr. Chomutov

Další

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 1 návštěvník