Nově příchozí ČTĚTE: Pravidla Fora Dýmka.net

NOVÍ NÁVŠTĚVNÍCI SEM! dále: organizační věci, návrhy na zlepšení...

Moderátoři: Dejmal, Fénix, Rog

Nově příchozí ČTĚTE: Pravidla Fora Dýmka.net

Příspěvekod Fénix » 22 srp. 2005, 22:46

Na úvod stručné, ale důležité info k registraci:

* Tyto stránky jsou určeny pouze pro osoby od 18 let.
* Založením účtu (registrací) uživatel souhlasí s dodržováním pravidel tohoto fora. (viz níže)
* Registrace je nutná pouze pro psaní na foru, nikoli pro čtení. Proto prosím zvažte, je-li Vám k užitku. Účty, z nichž nebyl odeslán žádný příspěvek, mohou být časem pro přehlednost zrušeny.
* Při registraci je nutné uvést funkční e-mailovou adresu a po celou dobu existence účtu ji udržovat aktuální.
* Každý nový účet se aktivuje pomocí odkazu, který je zaslán na e-mailovou adresu uvedenou při registraci.
* Nové účty (aktivované i neaktivované), ke kterým se do 1 měsíce od registrace nikdo nepřihlásí, budou bez varování zrušeny.
* První příspěvek nového uživatele podléhá z důvodu ochrany před spamem shválení moderátorem či administrátorem. O schválení příspěvku je uživatel zpravidla informován e-mailem. Děkujeme za pochopení.

Pravidla Fora Dýmka.net

Forum poměrně dlouho a dost úspěšně fungovalo na spíše intuitivních základech, jen tu a tam korigovaných moderátory. Značný nárůst uživatelů, a tedy i threadů a příspěvků ovšem začíná Forum činit lehce nepřehledným. Spolu se stížnostmi některých uživatelů na neúnosnou liberálnost je to důvod, proč zde formulujeme alespoň základní pravidla a doporučení pro chování na Foru Dýmka.net. Zároveň si plně uvědomujeme, že právě svoboda a pohoda jsou důležitými vlastnostmi naší internetové dýmkařské komunity. Je tedy třeba najít vhodný kompromis mezi těmito požadavky. Věřím, že vzájemné pochopení a tolerance zajistí, že tato pravidla budou spíše jen rukojetí pro nově příchozí uživatele, než často tasenou zbraní moderátorů :wink:

POZNÁMKA: Tato pravidla nemusíte číst, stačí se podle nich chovat :mrgreen: Teď vážně - podle níže popsaných pravidel se chová většina z nás už nyní, jsou tedy určena především pro nově příchozí.

Kultura Fora

Chovejme se slušně a s ohledem na to, že co člověk to názor, a že nikdo (ani vy) není neomylný. Hrubé nadávky nebudou tolerovány! Dlouhodobé nevhodné chování může být postiženo moderátory. Na druhou stranu, nejsme na skautském táboře, takže ani přehnané vztahovačné reakce nejsou na místě. Moderátoři se (z titulu své funkce) budou snažit do proudu diskuse zasahovat co nejméně, ale uvědomte si, že vaše chování je vaší vizitkou. A dýmka je přeci také důstojný předmět !

Případné osobní konflikty se snažte řešit přes SZ nebo mailem.

Lechtivá témata jsou (v příslušné místnosti) v pořádku, ale pornografie na Dýmku.net nepatří. Pokud jde o reklamu a příbuzná témata, pojednává o tom zvláštní thread: viewtopic.php?t=455 . Další informace k Foru, včetně některých návodů, najdete zde: viewtopic.php?t=35 .

Je zde dobrým zvykem (nikoli povinností) se alespoň stručně představit v tomto threadu viewtopic.php?f=4&t=1994 a vyplnit si uživatelský profil. Nejde o to z vás tahat osobní informace :) Ale např. v případě, kdy se ptáte na doporučení tabáku, obchodu apod., je i ve vašem zájmu, aby rádce věděl, zda mluví se zkušeným kuřákem z Kojčic u Pejřimova, nebo osmnáctiletým začínajícím dýmkařem z Prahy.

Části Fora

Snažte se přizpůsobit tomu, že každý oddíl, místnost (ale i thread) má svá specifika. Zakládejte thready v té místnosti, do které patří. První oddíl, „Dýmkařské FORUM“, je, řekněme, odborný a je hlavním zdrojem dýmkařského poučení. Proto se ho snažme udržet co nejpřehlednější. Nepatří do něj žádné výrazně off topic diskuse, na ty máme místnost O všem možném. První oddíl je také nejintenzivněji moderovaný.

Místnost O všem možném je velmi liberální a můžete v ní probírat téměř cokoliv. Základní zásady Fora tam ale stále platí !

Všechny věci k Foru, Dýmce.net atd. probírejte v místnosti Dýmka.net.

Zakládání nových threadů (vláken, témat)

Než založíte nový thread, přesvědčte se, jestli už takový (nebo velmi podobný) na Foru neexistuje. Podívejte se i do Archivu – pokud je tam, požádejte moderátora Archivu o jeho odemčení. To samé platí, pokud máte nějaký dotaz – není už jinde zodpovězen? Používejte funkci Hledání !

Netvořte thready, které jasně tematicky spadají pod jiný, obecnější, pokud od něj neočekáváte rozsáhlou diskusi. Například chcete-li se podělit o dýmkařský odkaz, přidejte ho do threadu Links, a nezakládejte thread "Našel jsem úžasný link!" .

Stejně tak se ovšem nebojte zakládat nové thready! V nich je "živost“ Fora. A to především, pokud by váš příspěvek měl někde viset off topic a stejně by byl přesunut moderátorem.

Názvy nových threadů začínejte velkým písmenem, pokud není důvod to udělat jinak. Názvy „odborných“ threadů volte stručné a výstižné.

Pokud vidíte, že se v nějakém threadu probírá dost konkrétní téma, nepřidávejte do něho off topic příspěvky, i kdyby byly zajímavé. Zvlášť pokud si myslíte, že na ně bude někdo reagovat, najděte tématicky příslušný thread nebo založte nový. S funkcí citovat můžete reagovat velmi „organicky“ a přitom nezatěžovat původní thread offt opic,-em.

Zvláštní formou vlákna je tzv. chráněný thread. Zakladatel chráněného threadu je něco jako jeho moderátor, i když bez moderátorských nástrojů. Pokud je thread označen jako chráněný, nepatří do něj žádný off-topic. Zakladatel také může v příspěvku specifikovat, jakou ochranu si pro thread přeje (zcela soukromý, jen na dané téma atd…). Pokud někdo naruší chráněný thread, bude co nejdříve moderátorem varován a jeho příspěvek odstraněn. Chcete-li založit chráněný thread, přidejte za jeho název mezeru a znak „ * “ (hvězdičku).

Důležité drobnosti

Když reagujete na příspěvek funkcí „citovat“, rozmyslete si, kolik toho je opravdu užitečné odcitovat. Zbytečné citace dělají Forum nepřehledné. Při citování si dávejte pozor na technické provedení – aby byly značky citace spárované a neobjevovaly se paskvily, jako např. chybné označení citovaného uživatele nebo liché „quote“ závorky ! Necitujte obrázky, není-li to nutné. Když se reaguje na poslední příspěvek ve vlákně, obvykle se necituje. Forum je nastaveno tak, že nedovoluje více, jak 1 vnořenou citaci. Proto potřebujete-li nezbytně do svého příspěvku dát více citací, musíte je řadit za sebe, nikoli do sebe.

Double-posty (dva) příspěvky po sobě od stejného autora jsou obecně zakázané. Výjimkou je, když je mezi příspěvky prodleva v řádu hodin až dní, kdy je vhodné, aby se nový příspěvek zobrazil uživatelům mezi nepřečtenými.

Příspěvky typu „týýý jo“ nebo " :lol: " jsou samozřejmě na živém pohodovém foru v pořádku, ale rozmyslete si, jestli je užíváte vhodně a hlavně přiměřeně. Stránka plná výkřiků v „odborném“ threadu není zrovna vhodná.

Off topic příspěvky (OT), tedy příspěvky nevztahující se k tématu threadu, jsou sice běžnou součástí života na foru, ale velmi snižují jeho přehlednost. Proto bývají obvykle po určité době moderátory mazány či přesouvány do spávných threadů. Je-li si autor vědom, že se v případě jeho příspěvku bude jednat o OT, je jeho povinností příspěvek označit OT smajlíkem ( :ot: ). Tímto autor zároveň dává najevo, že s možným smazáním příspěvku počítá. V případě, že se bude jednat o OT, ale autor ho takto neoznačí, bude následně jako OT označen některým z moderátorů. Pravidelné neoznačování vlastních OT příspěvků je vážným porušením pravidel tohoto fora !

Buďte v klidu a v pohodě, ale přitom zkuste přemýšlet a „vcítit se“ :wink: . Myslím, že když tohle platí v životě, může to platit i na našem Foru

Moderátoři

Poslouchejte moderátory. Nejsou tu od toho, aby vás šikanovali, ale snaží se chránit úroveň Fora. Pro jejich zásahy platí presumpce správnosti, ale samozřejmě ani oni nejsou neomylní. Mějte na paměti, že moderátor dělá svou práci jen pro svůj vztah k dýmkám a Foru Dýmka.net a obětuje svůj volný čas.

Moderátoři nesmí svých pravomocí zneužívat a musí se snažit pracovat ve prospěch Fora. Vy se zase snažte jim jejich práci zbytečně nekomplikovat – a to i neúmyslně (viz tato pravidla).

Pokud nesouhlasíte se zásahem moderátora, neřešte to na Foru, ale domluvte se s ním přes SZ. Pokud máte pocit, že je k vám moderátor nespravedlivý nebo pracuje špatně, napište vrchnímu moderátorovi nebo administrátorovi. Obecné návrhy a připomínky k moderátorům a jejich práci můžete psát jedině do příslušného threadu ( Mouchy a připomínky k Foru ).

Moderátor může přejmenovat téma, rozdělit ho, spojit, nebo jej (podle konkrétních oprávnění) přesunout do jiné místnosti. Může taky příspěvek upravit. V případě úpravy nebo v jiném opodstatněném případě by měl svůj zásah oznámit (buď novým příspěvkem nebo vložením upozornění do příspěvku). Snažte se, aby moderátor nemusel takto zasahovat zbytečně často.

Správa fora není exaktní věda, vše ovlivňují lidé a prostě není možné se na všem shodnout. Když tu a tam ulítnete, hlavu vám nikdo neukousne. Opakované bezdůvodné porušování instrukcí moderátora nebo jeho veřejné osočování může být ale postiženo.

Shrnutí

Jak jsem psal na začátku, základem spokojeného chodu Fora je vzájemná tolerance a pochopení. Samo o sobě to ovšem nestačí, je třeba se také aktivně podílet na přehlednosti, úrovni a kvalitě Fora. Proto než založíte thread nebo pošlete příspěvek, zamyslete se nad tím, jestli ho umisťujete správně a jestli jím něčemu prospějete. Tady nemusí jít jen o nějaké odborné záležitosti, ale třeba i o pobavení nebo potěchu kamaráda v dýmu :) Platí prostě ono známé "všeho s mírou" !

Krátká instruktáž (v angličtině) nalinkovaná piterem :) http://www.albinoblacksheep.com/flash/posting
Naposledy upravil Fénix dne 14 bře. 2007, 21:13, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
Fénix
Vicepresident pipE-clubu
Vicepresident pipE-clubu
 
Příspěvky: 19464
Věk: 40
Registrován: 20 črc. 2004, 20:33
Bydliště: Mníšek pod Brdy / Praha

Zpět na Forum Dýmka.net

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Ahrefs [Crawler] a 18 návštevníků