Napálená dýmka

Pouze dotazy a odpovědi! Dýmky, tabák apod.

Moderátoři: Dejmal, Fénix, basa333

Re: Napálená dýmka

Příspěvekod beda » 10 led. 2009, 22:01

beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4948
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Napálená dýmka

Příspěvekod jiri.hloch » 17 dub. 2009, 19:53

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat, jak se projevuje napálená dýmka, jestli bych hmatem, protože na to nevidím poznal, zda je napálená, nebo je tam jen nějaký nános popela? Moje nejmilejší dýmka Peterson, která je moje první a mám ji od letošního února mi připadá, že uvnitř hlavičky není rovnoměrý povlak, dcera se na to dívala a jsou tam takové mapy, je tam i trochu prohlubeninka, ale nevím, jestli je to jen ve vrstvě karbonu, pokud se tam za tak krátkou dobu mohl vytvořit, nebo jsem si ji napálil? To by mne tedy mrzelo,prý tam není změněná barva, ale bylo by to jednoduše poznat? Moc děkuji za vaše rady a budu zvědavý na vaše odpovědi. Jiří Hloch
jiri.hloch
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: 17 úno. 2009, 09:08

Re: Napálená dýmka

Příspěvekod BATRACHOS » 17 dub. 2009, 21:12

Vrstva uhlíku se od února udělala docela určitě, pokud fajfku pravidelně kouříš. Jak často´s ji kouřil?

Co se týče nepravidelných map, vypadá tak většina fajek.
Výjimku snad tvoří jedině ti, kteří po každém kouření dýmku vytírají a tím ji vlastně neustále tak trochu jemně do hladka vybrušují. Kdo ale jen vytírá kanálek čističem a filtrovou komoru kapesníčkem, ten má z 99% nepravidelnou usazeninu.

Co se napálení týče, bez zraku opravdu nevím, jak s tím.
Jednak jak to poznat, a za druhé jak tomu čelit. K oběma věcem je podle mne nezbytně nutný zrak.
Náprava napálení by se snad poslepu dala řešit vybroušením kotle dýmkoklíčem, ale to už s jistotou, že je napálená.

Já osobně bych prostě tu fajfku kouřil hodně opatrně a doufal, že "to rozchodí". Kdyby ne, tak bych její ztrátu musel rozchodit já.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Napálená dýmka

Příspěvekod jiri.hloch » 17 dub. 2009, 21:20

Zdravím, během těch asi 60 dnů co ji mám se z ní určitě tak pětadvacetkrát kouřilo, mezi tím jsem si koupil ještě další dvě tak je střídám, po každém vykouření hlavičku čistím papírovým kapesníčkem, ten problém jsem objevil až včera. Mohu z ní kouřit dál, nebo ji raději dát prohlédnout třeba panu Hingarovi? Je tam hmatem cítit malá prohlubeninka, teď je otázka, jestli je to vypálené jen v karbonu, nebo do dřeva. Zdraví Jiří Hloch
jiri.hloch
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 15
Registrován: 17 úno. 2009, 09:08

Re: Napálená dýmka

Příspěvekod beda » 17 dub. 2009, 21:34

Karbon se někdy odloupne a to i na docela velkejch plochách, hlavně když je ho hodně silná vrstva. Pravidelně se mi to stává, když dosahuje tloušťky ke dvěma milimetrům. Beru to jako signál, že je třeba vybrat vrstvu výhrubníkem. Většinou za to může žár a to proto, že takhle silnej cake už dost dobře izoluje teplo od dřeva a kvůli různé rozpínavosti vrstvy a hlavičky, v závislosti na teplotě, cake pnutí nevydrží a zbortí se. V takovejch případech bejvá dřevo pod vrstvou neporušený. Pokud ovšem máš vrstvu ještě tenkou a je na nějakejch místech oprýskaná, tak není třeba karbon vyškrabovat a stačí dál spokojeně kouřit a ty místa časem zarostou. Jestli chceš mít jistotu, že dřevo nezahořívá, tak karbon vyškrábni, ikdyž je tenkej a pokud bude dřevo pod ním bez prohlubní, tak je vše v cajku. Připravíš se tím ale o cake a tím i o jisté kuřácké kvality tvé fajfky, sice jenom dočasně, protože zas doroste, ale přeci jen je to trochu škoda, tím spíš, pokud kouříš z toho kotle pořád jen jeden a ten samej tabák. Pokud bude ve dřevu po vyškrábnutí nějaká prohlubeň, nebo flek, kterej bude mít vzhled ohořelého dřeva, jakousi lesklou zrnitost s prasklinami, půjde do toho snadno udělat rýha trnem na CPT a při doteku trnem to jaksi šustí, tak to je napálenina. Jestli je to někde na stěnách kotle, tak se nestresuj, oškrábej to dokud to bude pouštět a ono se to časem zahojí. Pokud je to v okolí ustí kouřového kanálku, nebo na dně, tak už je to horší, ale pořád to jde zachránit pomalým a opatrným kouřením, bez vymetání a vytírání kotle od popela po dokouření. Nejlepší jsou na to přislazené zlatohnědé Virginie. Třeba SG Grousemoor je dobrej karbontvůrce. Hlavně se moc nenervuj, fajfky vydržej dost. To bys musel bejt extra prase jako já a furt do toho rejpat, aby jsi kotel propálil. Hlavní je ten popel po dokouření nevymetat a fajfku jen profukovat. On jak při dalším nacpání a kouření zvlhne a následně se vysuší žárem, tak vytváří tu nehořlavou vrstvu. Dokud jsem kotle vymetal, tak jsem nikdy neměl vrstvu na dně a každou chvíli mi to doutnalo, pak jsem se na to vybodl a je klid, žádný zahořívání se nekoná a vrstvu mám i na dně.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4948
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Napálená dýmka

Příspěvekod BATRACHOS » 17 dub. 2009, 21:38

Moje řeč, Bédo :ok:

Fajfku v kotli nevytírat, jen profouknout.
Alespoň dokud se nevytvoří uhlík.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Napálená dýmka

Příspěvekod beda » 17 dub. 2009, 21:56

Ona je to taky zbytečná práce navíc a s přibývajícími kotli ve dnech mého života klesá chuť se jim zbytečně věnovat víc, než si žádají a potřebují.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4948
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Napálená dýmka

Příspěvekod 8bambam » 08 pro. 2009, 18:52

Zrovna dneska se mi stalo něco takového o čem je tu řeč.Jsem rád ,že to beda popsal tak srozumitelně,že už jsem o dost klidnější.Myslím,že to bude také jen odloupnutá část karbonu.Docela by mě to jinak mrzelo protože ta puklinka comám v kotlíku já,je celkem velká.Zkusím opatrně očistit a uvidím. :smoke3:
Uživatelský avatar
8bambam
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 427
Věk: 49
Registrován: 20 črc. 2008, 16:20
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Napálená dýmka

Příspěvekod Jackie sss » 08 pro. 2009, 21:36

BATRACHOS píše:Moje řeč, Bédo :ok:

Fajfku v kotli nevytírat, jen profouknout.
Alespoň dokud se nevytvoří uhlík.


Vidíte a já ( na začátku ) jednu z rad pochopil tak, že mám pořádně čistit a vytírat ubrouskem, že se sice vrstva bude tvořit pomaleji ( možná jsem to jen ve svém chytání rad špatně vstřebal ), ale zase bude kvalitnější. Zkusím změnu, budu uvidět, co to udělá.
Uživatelský avatar
Jackie sss
ban
 
Příspěvky: 895
Věk: 54
Registrován: 28 zář. 2009, 15:01

Re: Napálená dýmka

Příspěvekod beda » 08 pro. 2009, 22:12

Dokud jsem vytíral, tak jsem nikdy neměl karbon na dně kotle :wink: Tam je totiž po dokouření fajfka nejvlhčí, poněvadž přes dno "nikdy" :twisted: nejde žhavík a tak se snadno ta vrstva co se tam tvoří pomalu tím kapesníkem setře.
beda
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 4948
Věk: 46
Registrován: 18 led. 2007, 22:50

Re: Napálená dýmka

Příspěvekod BATRACHOS » 08 pro. 2009, 22:46

BATRACHOS píše:Moje řeč, Bédo :ok:

Fajfku v kotli nevytírat, jen profouknout.
Alespoň dokud se nevytvoří uhlík.


Jackie sss píše: Vidíte a já ( na začátku ) jednu z rad pochopil tak, že mám pořádně čistit a vytírat ubrouskem, že se sice vrstva bude tvořit pomaleji ( možná jsem to jen ve svém chytání rad špatně vstřebal ), ale zase bude kvalitnější. Zkusím změnu, budu uvidět, co to udělá.


Ne, četl´s dobře. :lol:
To jsou dva přístupy. Stejně jako u nacpávání při nakuřování, nebo při dokuřování obecně, nebo u filtrů.

Já na začátku nevytírám, aby se vrstva rychleji utvářela, později přistupuji k vytírání.
Vrstva zpočátku asi nejni tak kvalitní, ale udělá se rychle a tím pozdějším uhlazováním se zahladí a vylisuje do kamene.
Uživatelský avatar
BATRACHOS
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6065
Věk: 50
Registrován: 21 dub. 2007, 12:53
Bydliště: Praha

Re: Napálená dýmka

Příspěvekod Fanys » 08 pro. 2009, 23:22

Napálená dýmka se pozná snadno, prostě trochu pálí dlaň, ve které ji držíš. :mryellow:

image_id: 5425
Uživatelský avatar
Fanys
Člen pipE-clubu
Člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6418
Věk: 72
Registrován: 22 pro. 2007, 20:17
Bydliště: Horní Měcholupy

Re: Napálená dýmka

Příspěvekod jcp » 09 pro. 2009, 08:48

Podle mě se to napálení dá poznat i poslepu. Já teda moc napálenejch kousků nemám, ale moje jediná Butz Choquin se zato napaluje furt i když je to řada Maitre Pipier (asi aušusovej materiál, i když s hezkou kresbou). Nikdy jsem to moc vizuálně nekontroloval (pokud do té hlavičky přímo nesvítíte, stejně je tam prd vidět), stačí ZLEHKA (netlačit tak abyste začali seškrabávat karbon :D ) přejíždět špičkou lžičky CPT po stěnách komory a pokud narazíte na čerstvou napáleninu, tak se jednak změní ten zvuk, ale hlavně cítíte, že ten materiál je měkčí a má tendenci ustupovat (je to nauhelnatělý dřevo, ne karbon). Fakt je ten, že jsem to pak ještě vždycky kontroloval okometricky, ale tahle metoda mě nikdy nezklamala.
Uživatelský avatar
jcp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6319
Věk: 75
Registrován: 14 říj. 2005, 11:53
Bydliště: Poděbrady

Re: Napálená dýmka

Příspěvekod Tasman » 09 pro. 2009, 14:07

Fanýs píše:Ne každá dýmka vydrží víc než kuřák. Jednou jsem takhle chvíli váhal jestli ta příchuť je ještě tabák nebo již dřevo a najednou mám popel na dlani. Ani jsem ji moc nerozpálil, ale byla v tom místě dost tenká.

image_id: 5425


Tyvole :shock: Tyhle pohledy mě nepřestanou děsit v těch nejhorších nočních můrách... Je to hrůzostrašnější než fotky z první světový po útoku yperitem.
Naposledy upravil Tasman dne 09 pro. 2009, 14:22, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Tasman
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
 
Příspěvky: 45
Věk: 33
Registrován: 18 zář. 2009, 22:39
Bydliště: Praha

Re: Napálená dýmka

Příspěvekod bromden » 09 pro. 2009, 14:13

Tasman píše:Tyvole :shock: Tyhle pohledy mě nepřestanou děsit v těch nejhorších nočních můrách... Je to děsivější než fotky z první světový po útoku yperitem.


No komu se to ještě nestalo ať hodí kamenem, žejo :lol:
Uživatelský avatar
bromden
Zasloužilý člen pipE-clubu
Zasloužilý člen pipE-clubu
 
Příspěvky: 6164
Věk: 43
Registrován: 02 říj. 2004, 17:41

PředchozíDalší

Zpět na Poradna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků